Pasif Emir

Emir bekletilir ve belirlediğiniz fiyat limitinden al/sat emri girilir. Bekleyen emir girmek için tür bilgisi “Pasif Emir” olarak seçilir.

• Pasif Emir Fiyat: Sizin için uygun fiyatın girildiği alandır.
• Pasif Emri Gir: Emrin bekleyen emir fiyatından girilmesini sağlayan butondur.
• Pasif Emir Geçerlilik: Emrin ne zamana kadar geçerli olduğunun girildiği alandır. 
• Pasif Emir Tür: Bu alan Tür alanında pasif emir seçilmesi durumunda açılır. Bu alanın alabileceği değerler​​​;Buy limit: Piyasa fiyatından daha alt seviyede alım yapabilmek için seçilir. Yandaki örnekte EURUSD paritesinin piyasa fiyatı 1,30455 seviyesindedir. Kişi fiyatın 1,30380 seviyesine kadar gerileyip tekrar yükseleceğini  düşündüğü için 1,30380 seviyesine  1 lot alış için emir girmiştir. Fiyat 1,30380 seviyesine gerilediğinde emir gerçekleşecektir. Fiyatın girildiği seviye, hem tik grafiğinde, hem de emir gerçekleştikten sonra grafik penceresinde izlenebilmektedir.Sell Limit: Piyasa fiyatından daha üst seviyede satım yapabilmek için seçilir. Yandaki örnekte EURUSD paritesinin piyasa fiyatı 1,30437 seviyesindedir. Kişi fiyatın 1,30460 seviyesine kadar yükselip tekrar düşeceğini düşündüğü için 1,30460 seviyesine  1 lot satış için emir girmiştir. Fiyat 1,30460 seviyesine yükseldiğinde emir gerçekleşecektir. Fiyatın girildiği seviye, hem tik grafiğinde, hem de emir gerçekleştikten sonra grafik penceresinde izlenebilmektedir.
Buy Stop: Piyasa fiyatından daha üst seviyede alım yapabilmek için seçilir. Piyasa belirli fiyatı kırdıktan sonra daha fazla yükseleceği öngörüldüğü zaman seçilir. Yandaki örnekte EURUSD paritesinin piyasa değeri 1,30551 seviyesindedir. Kişi fiyatın 1,30560 seviyesini kırdıktan sonra daha da yukarıya gideceğini düşündüğü için 1,30560 seviyesine buy stop emri vermiştir. Fiyatın girildiği seviye, hem tik grafiğinde, hem de emir gerçekleştikten sonra grafik penceresinde izlenebilmektedir.

                   Sell Stop: Piyasa fiyatından daha alt seviyede satım yapabilmek için seçilir. Piyasa belirli fiyatı kırdıktan sonra daha fazla düşeceği öngörüldüğü zaman seçilir. Yandaki örnekte EURUSD paritesinin piyasa değeri 1,30510 seviyesindedir. Kişi fiyatın 1,30505 seviyesini kırdıktan sonra daha da aşağı gideceğini düşündüğü için 1,30505 seviyesine sell stop emri vermiştir. Fiyatın girildiği seviye, hem tik grafiğinde, hem de emir gerçekleştikten sonra grafik penceresinde izlenebilmektedir.

Önemli: Eğer bekleyen emirlerin değeri yanlış belirlenmişse ekranda 'Yanlış Parametre' ibaresi çıkacaktır.

Aşağıdaki örnekte EURUSD paritesinin 19 Eylül 2012 tarihi itibariyle işlem fiyatı 1,30433 seviyesidir. Müşteri burada 1,29000 seviyesine alış emri vermiş, stop seviyesini 1,28000 olarak belirlemiştir.

Bunun anlamı şu şekildedir;

• Müşteri EURUSD paritesinde 1 lot alış işlemini 1,29000 seviyesinde yapmak istemektedir.
• İşlem gerçekleştikten sonra piyasa fiyatının 1,28000 seviyesine kadar gerilemesi halinde emir otomatik kapanacaktır. Müşteri bu işlemden zarar edecektir.
• İşlem gerçekleştikten sonra piyasa fiyatının 1,31 seviyesine kadar çıkması halinde emir otomatik olarak kapanacaktır. Müşteri bu işlemden kar elde edecektir.
• Bu pasif emrin son geçerlilik tarihi ise 21 Eylül 2012 saat 23:00'dır. Bu tarihe gelindiğinde pasif emir otomatik olarak silinecektir.

Görüldüğü gibi ŞekerFX İşlem Platformu'nda pasif emir vermek çok kolaydır. Emir gerçekleşmesi durumunda limit ve stop seviyeleri belirlenerek kar marjı ve zarar riski önceden belirlenebilir.