FX'in Avantajları

1- Dünyanın En Büyük Piyasası
Döviz piyasaları (FX piyasaları) günlük 5,5 trilyon dolarlık işlem hacmi ile dünyanın en likit piyasası konumundadır.

2- 10:1 Kaldıraç
Yatırımcılar teminatlarının 10 katına kadar pozisyonu açabilir. Örneğin müşterilerimize sunduğumuz hesaplarda $10,000’lık pozisyon için hesapta $1,000’ın bulunması yeterli olacaktır.

3- %0 Komisyonla İşlem
Gelişen teknolojik olanaklar sonucunda işlemlerin kolaylıkla yapılması piyasa hacminin derinleşmesini sağlarken, işlemlerden komisyon alınmaması yatırımcıların maliyetlerini azaltarak piyasayı daha etkin işler hale getirmiştir. Buna göre aracı kurumların gelirleri alış-satış farkından oluşmaktadır. Piyasanın derinliği nedeniyle alış-satış farkı da oldukça düşük bir düzeyde meydana gelmektedir.

4- 5 Gün 24 Saat İşlem
FX işlemleri Sydney, Tokyo, Londra ve New York finans merkezlerinin tümünde gerçekleştirilmesi nedeniyle haftanın 5 günü ve günün 24 saati işlem yapabileceğiniz bir piyasadır.

5- İki Yönlü Pozisyon Açma Avantajı
FX piyasalarında alış yönlü pozisyonun yanı sıra satış yönlü pozisyonun açılması da kolaydır. Bu, piyasadaki fırsatların ‘iki yönlü’ olmasını sağlar.  

6- Teknik Analizi Etkin Kullanma İmkanı
FX piyasalarının derinliği teknik analiz araçlarının kullanımı konusunda da fırsat sağlar. Yapılan çalışmalar FX piyasalarının teknik analize en uygun piyasalar olduğunu göstermektedir.

7- Bilgiye Aynı Anda Ulaşma İmkanı
FX piyasaları, ülkelerin makroekonomik verileri ve Merkez Bankaları'nın açıklama/kararlarına göre yön belirler. Bu bilgiler kamuya aynı anda açıklanmaktadır. Dolayısıyla portföy büyüklüğünden bağımsız olarak tüm bireyler bu bilgilere aynı zamanda ulaşmaktadır.

8- Manipüle Edilme Olasılığının Düşük Olması
FX piyasaları yüksek hacim nedeniyle manipüle edilmesi en zor piyasalardır.  Dolayısıyla herhangi bir yatırımcının bu piyasaları manipüle etmesi oldukça güçtür.

9- Yüksek Miktarlı İşlemleri de Hızla Gerçekleştirebilme
Piyasanın derinliği nedeniyle büyük tutarlı işlemleri ‘likidite maliyeti’ yaşamadan hızla gerçekleştirmek mümkündür.

10- Risk Yönetimi
Spot fiyatlarla kaldıraçlı işlem yapılması nedeniyle döviz pozisyonunun düşük bir teminatla 1’e 1 koruma sağlanması mümkündür.