Para Birimleri

1. Avusturalya Doları (AUD)
Kısa tanım: Avustrayla ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “AUD” olarak gösterilir.  Avustralya Doları dünya çapında ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Kanada Doları’ndan sonra en çok işlem gören para birimidir. Yabancı döviz işlemlerinin %4-5'ini temsil etmektedir.
Faiz Oranları: Avustralya’da faiz oranları %3.25 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.
Etkileyen Veriler: Avustralya Merkez Bankası faiz kararı ve Merkez Bankası toplantı tutanakları ile işsizlik, GYSH, konut satışları verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: AUD/USD, AUD/CAD, AUD/CHF, AUD/JPY, AUD/NZD, EUR/AUD, GBP/AUD
 
2. Kanada Doları (CAD)
Kısa tanım: Kanada ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “CAD” olarak gösterilir. Kanada ihracatının %84'ünü ABD'ye ithalatının da %56'sını ABD ile yaptığından ABD tarafındaki gelişmeler ve açıklanan veriler bu para birimi için de önem arz etmektedir. Ayrıca Kanada için en önemli olan çapraz kur ABD Dolarıyla olandır.
Faiz Oranları: Kanada’da faiz oranları %1.00 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.
Etkileyen Veriler: Kanada Merkez Bankası faiz kararı, konut satışları ve Ivey PMI verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: CAD/CHF, CAD/JPY, AUD/CAD, EUR/CAD, GBP/CAD, USD/CAD, NZD/CAD
 
3. Yeni Zelanda Doları (NZD)
Kısa tanım: Yeni Zelanda ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “NZD” olarak gösterilir. Yeni Zelanda Doları dünyada en çok ticaret yapılan 16 para birimi içerisindedir.
Faiz Oranları: Yeni Zelanda’da faiz oranları %2.50 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.
Etkileyen Veriler: Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı ve GSYH verisi ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: NZD/CAD, NZD/CHF, NZD/JPY, NZD/USD, AUD/NZD, EURNZD, GBP/NZD
 
4. Japon Yeni (JPY)
Kısa tanım: Japonya ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “JPY” olarak gösterilir. Amerikan Doları, Euro, ve İngiliz Sterlin’inden sonra reserv para olarak geniş çapta kullanılır. Ancak Japon Yeni, dünyanın 2. büyük ekonomisi olan Japonya'nın para birimi olsa da değeri döviz kurunda 5 para birimine göre (TRY, USD, EUR, GBP, CHF) çok daha düşüktür.
Etkileyen Veriler: Japonya Merkez Bankası faiz kararı ile ticaret dengesi, GSYH, işsizlik oranları, konut satışları ve sanayi üretimi verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY, CHF/JPY, NZD/JPY, AUD/JPY, CAD/JPY
 
5. İsviçre Frangı (CHF)
Kısa tanım: İsviçre Frangı, İsviçre ve Lihtenştayn'da kullanılan para birimidir. Uluslararası kısa kodu “CHF” olarak gösterilir. İsviçre Frangı İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülmektedir. İsviçre Frangı, Avrupa'da kullanılan son Frank para birimidir. İsviçre Frangı ayrıca dünyada rezerv para birimi olarak da kullanılmaktadır. İsviçre Frangı tarih boyunca yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak görülmüştür. Bunun nedeni İsviçre'deki geniş altın rezervidir.
Etkileyen Veriler: Ülke içinden bu para birimini çok fazla etkileyen veri bulunmamakla birlikte, GSYH ve Faiz Kararları takip edilen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: USD/CHF, AUD/CHF, CAD/CHF, EUR/CHF, CHF/JPY, GBP/CHF, NZD/CHF
 
6. İngiliz Sterlini (GBP)
Kısa tanım: Birleşik Krallık'ta kullanılan para birimidir. Uluslararası para kodu “GBP” olarak gösterilir. Büyük Britanya ulusal para birimine kısaca Gbp denilmektedir. Açılımı Great Britain Pound'dur. Ülkemizde Gbp İngiliz Sterlini olarak bilinir.
Etkileyen Veriler: İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ile ticaret dengesi, GSYH, perakende satış ve ÜFE verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: GBP/USD, EUR/GBP, GBP/AUD, GBP/CAD, GBP/CHF, GBP/JPY, GBP/NZD
 
7. Euro (EUR)
Kısa tanım: Avrupa Birliği'ne üye olan 20 ülke ile 3 Avrupa ülkesinin daha resmi olarak kullandıkları ortak para birimidir. Uluslararası para kodu “EUR” olarak gösterilir. Euro'nun yönetimi Avrupa Merkez Bankalar Sistemi'nce (AMBS) yapılır. AMBS, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Euro bölgesinde yer alan ülkelerin merkez bankalarından oluşur. Merkezi Almanya'nın Frankfurt şehri olan AMB, para politikalarının belirlenmesinde tek yetkili kurumdur. AMBS'nin diğer üyeleri kâğıt ve madeni para basma, bunları dağıtma ve Euro Bölgesi ödeme sisteminde işlem yapma haklarını elinde bulundurur.
Etkileyen Veriler: Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile GSYH, perakende satış, işsizlik oranları ve TÜFE verileri Avrupa Bölgesinden gelen ve bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: EUR/USD, EUR/TRY, EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/AUD, EUR/CAD, EUR/JPY, EUR/NZD
 
8. Amerikan Doları (USD)
Kısa tanım: ABD'nin resmi para birimidir. Uluslararası para kodu “USD” işareti ise “$” olarak gösterilir. Amerikan doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir. Dolaşımdaki miktarın 2/3'ü ABD dışındadır. Bazı ülkeler ABD dolarını kendi resmi para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki para birimi, bir kısım denizaşırı ülkelerinde ise tek para birimi olarak kullanılır.
Etkileyen Veriler: Amerikan Merkez Bankası(FED) faiz kararı ile toplantı tutanaklarının yanı sıra, ticaret dengesi, GSYH, konut satışları, perakende satış, sanayi üretimi, işsizlik oranları, tüketici güveni ve TÜFE verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.
İşlem Gören Döviz Çiftleri: EUR/USD, USD/TRY, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, USD/CAD, AUD/USD, NZD/USD